День міжнаціональної злагоди і культурного розмаїття та Всесвітній день культурного різноманіття в ім’я діалогу та розвитку
27 грудня 2024 року Указом Президента України за № 883/2024 встановлено «День міжнаціональної злагоди і культурного розмаїття», який щорічно відзначається 21 травня.
У 2001 році ЮНЕСКО прийняла Загальну декларацію про культурне різноманіття, а в грудні 2002 року Генеральна Асамблея ООН у своїй резолюції 57/249 проголосила 21 травня Всесвітнім днем культурного розмаїття в ім’я діалогу та розвитку.
Україна завжди була і залишається багатонаціональною країною, де кожен народ робить свій унікальний внесок у її культуру, розвиток та захист незалежності. Тут мешкають представники понад 130 національних спільнот, включаючи українців як основний корінний народ, та численні національні меншини.
Україна є місцем, де різні етнічні групи, мови, традиції та релігії співіснують із взаємоповагою. Однак вторгнення російської федерації призвело до загрози цьому різноманіттю. Окупанти не лише сіють терор серед українського населення, але й ведуть політику культурного знищення, спрямовану на позбавлення українського народу ідентичності та культурних коренів.
День міжнаціональної злагоди і культурного розмаїття якраз про те, що люди відновлюють пам’ять про своє етнічне походження і водночас усвідомлюють спільність усіх націй у річищі єдиної політичної нації.
День міжнаціональної злагоди і культурного розмаїття це – про прагнення українців бути разом, бути разом попри різне етнічне походження та разом боронити свою країну і відновлювати її.
Свято засвідчує повагу до внеску національних спільнот у захист державного суверенітету й незалежності України, особливо під час збройної боротьби з державою-агресором.
Цей день є також символом спротиву знеособленню, яке несе оскаженіла імперія. В Україні багато людей, яких у минулому позбавили свого етнічного коріння, бо були часи, коли небезпечно було бути поляком, німцем, євреєм чи представником іншої національності.
Загальна декларація ЮНЕСКО про культурне різноманіття - прекрасний інструмент діалогу та розвитку. Кожен з нас повинен прагнути до того, щоб плюралізм культур, завдяки встановленню діалогу між ними, став нашим спільним багатством. Тільки таким чином ми зможемо уникнути трагічних конфліктів і домагатися сталого розвитку, гарантувати який мають стійкість розмаїття культур і продовження конструктивного і пильного діалогу.
21 травня це нагадування про важливість толерантності, взаємоповаги та спільних зусиль у побудові мирного суспільства.