315 років від дня, коли у м. Бендери Пилип Орлик підписав «Договір та Встановлення прав і вольностей Війська Запорозького та всього вільного народу Малоросійського…»
315 років від дня, коли у м. Бендери Пилип Орлик підписав «Договір та Встановлення прав і вольностей Війська Запорозького та всього вільного народу Малоросійського…»
Сьогодні виповнюється 315 років від дня, коли було укладено договір між гетьманом Пилипом Орликом та козацькою старшиною і козаками Війська Запорозького.
Про Конституцію Пилипа Орлика вже давно слід говорити не лише як про пам’ятку української політико-правової думки, а і як про пам’ятку світової політико-правової та філософської думки, що її подарувала цивілізованому світові українська культурна еліта.
Аналіз документа доводить, що підстави для такого твердження є хоча б тому, що в нормах цього правового акта вже містилися елементи теорії природного права, а головне — положення теорії поділу влади в організації державного управління за трьома напрямами, які функціонують самостійно, — законодавчий, виконавчий, судовий.
5 квітня 1710 року було підписано документ – «Пакти й Конституції законів і вольностей Війська Запорозького». В історіографії зустрічаються різні назви документа як от «Хартія», «Угода», «Конституція Пилипа Орлика», «Бендерська конституція» тощо. Останню назву документ отримав через те, що був ухвалений на козацькій раді біля міста Бендери в Молдові.
Складається документ з преамбули й шістнадцяти розділів. Згідно з ними законодавча влада надається Генеральній Раді, що виконує роль парламенту. Найвищу виконавчу владу мали гетьман разом із Радою генеральної старшини, а всі юридичні справи належали до юрисдикції Генерального суду.
В «Пактах й Конституції законів…» йшлося про обмеження прав гетьмана, окреслювалися його обов’язки та визначався майбутній лад держави.
Також документ визначав основи державного устрою України, права й обов’язки її станів у разі відвоювання її територій у Московського царства і Речі Посполитої та вказував на причини переходу Війська Запорозького під протекторат Шведського Королівства.
Підписали документ гетьман Орлик, а від запорожців – кошовий отаман Кость Гордієнко.
Конституція була укладена у двох примірниках — староукраїнською та латинською мовами. Документ, написаний латиною, зберігається у Швеції, староукраїнською — у Москві, у Російському державному архіві давніх актів.
Донедавна документ був відомий лише в скорочених копіях, які публікувалися латиною та староукраїнською мовою. Поставало навіть питання про те, чи існує оригінал цього документу.
У 2008 році українські науковці виявили у фондах російського державного архіву давніх актів у москві оригінальний текст «Конституції», складений староукраїнською мовою.
Також тут зберігається оригінальний підтверджувальний диплом Карла ХІІ на обрання Пилипа Орлика гетьманом. Автентичність цих документів підтверджується підписами гетьмана Пилипа Орлика та шведського короля Карла ХІІ.
В історії документ залишився як оригінальна правова пам’ятка, яка вперше в Європі обґрунтовує можливість існування парламентської демократичної республіки.