21 ЛИСТОПАДА - ДЕНЬ ГІДНОСТІ ТА СВОБОДИ
Щороку 21 листопада в Україні відзначається День Гідності та Свободи на честь початку двох революцій: Помаранчевої революції, що почалася 22 листопада 2004 року, та Революції Гідності, яка виросла з акції студентів та громадських активістів, розпочатої 21 листопада 2013 року. День Гідності та Свободи є наступником Дня Свободи, що відзначався 22 листопада у 2005—2011 роках на честь Помаранчевої революції, доки святкування цієї дати не було скасоване режимом януковича. Але 2014 року історична справедливість перемогла, і згідно з Указом Президента України № 872/2014 «Про День Гідності та Свободи» від 13.11.2014 р. це свято встановлене «з метою утвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, збереження та донесення до сучасного і майбутніх поколінь об'єктивної інформації про доленосні події в Україні початку XXI століття, а також віддання належної шани патріотизму й мужності громадян, які восени 2004 року та у листопаді 2013 року — лютому 2014 року постали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини і громадянина, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору…».
Символічним є те, що з інтервалом у дев’ять років цього дня розпочалися дві доленосні для сучасної України події.
Перша з них, Помаранчева революція, розпочалася з акцій протесту демократичних сил під час президентських виборів 2004-го року. За попередніми результатами другого туру, оголошеними 21 листопада Центральною виборчою комісією, перемогу в президентських перегонах здобув Віктор Янукович. Масові та брутальні фальсифікації під час голосування та підрахунку голосів збурили українське суспільство. Прихильники опозиційного кандидата Віктора Ющенка 22 листопада вийшли на мітинги незгоди. Протестний рух охопив найбільші міста України, а центром став Майдан Незалежності у Києві. Внаслідок цих подій відбувся додатковий тур президентських виборів, за результатами якого переміг Ющенко.
У листопаді 2005 року новообраний Президент Віктор Ющенко заснував свято – День Свободи.
Через дев’ять років після Помаранчевої революції, 21 листопада 2013-го року, на Майдані Незалежності у Києві розпочалася акція протесту проти рішення Кабінету Міністрів України призупинити підготовку до підписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом. Спочатку зібралося декілька сотень, а вже 24 листопада – понад сто тисяч прихильників євроінтеграції.
Режим януковича вдався до застосування сили після того, як 29 листопада на Євромайдані відбувся мітинг із закликом до відставки уряду та дострокових парламентських виборів. Вночі 30 листопада стався кривавий розгін майданівців. Українське суспільство на собі відчуло остаточне сповзання країни до авторитаризму, що виявлявся у нехтуванні прав людини, корупції, свавіллі правоохоронних органів, репресіях проти незгодних. Протести перетворилися з проєвропейських на антиурядові та стали значно масштабнішими.
18-20 лютого 2014 року – в найтрагічніші дні Революції Гідності, сталися сутички в центрі Києва, був підпалений Будинок профспілок. Снайпери, яких разом зі спецпризначенцями тодішня влада кинула на придушення протесту, вбили понад 70 євромайданівців, які стали Героями Небесної сотні.
Вночі на 22 лютого 2014 року янукович втік з України. Відбулися позачергові президентські вибори, які засвідчили європейський вектор розвитку держави. Україна вдруге отримала шанс для цивілізаційного вибору, демократії, очищення від впливу тоталітарного, людиноненависницького комуністичного минулого.
На відміну від подій Помаранчевої революції, відстоювання власної гідності та свободи з 2013 року коштувало Україні багатьох життів патріотів.
День Гідності та Свободи, який має статус державного свята, знаходить свій відгук у серці кожного українського патріота. Щороку 21 листопада вдячні громадяни України згадують усю велич подій, якими була позначена боротьба кращих синів і дочок нашої країни за незалежність. Цього дня до монументів загиблим учасникам Революції Гідності приносять квіти на вшанування пам’яті про Небесну сотню.