В Україні від початку року запрацював Закон  « Про основи національного спротиву». Тепер у країні мають сформувати Сили територіальної оборони, які у разі загрози виконуватимуть певні завдання у межах своєї місцевості. Вступити до Сил тероборони можуть не лише  військові , а й цивільні.

Що таке територіальна оборона та які її завдання.

Територіальна оборона України – система загальнодержавних, військових та спеціальних заходів, що проводяться у мирний час та у особливий період для протидії військовим загрозам, а також для надання допомоги у захисті населення, територій, навколишнього середовища та майна від надзвичайних ситуацій.

Які завдання у територіальної оборони:

• вчасно реагувати та вживати заходів щодо оборони та території та захисту його населення до моменту розгортання там військ або сил для ведення бойових дій;
  • участь у посиленні охорони та захисту державного кордону;
  • участь у захисті населення, територій, довкілля та майна від надзвичайних ситуацій, ліквідації наслідків ведення військових (бойових) дій;
  • участь у підготовці громадян України до національного спротиву;
  • участь у забезпеченні безпечної роботи органів державної влади, місцевого самоврядування та військового управління;
  • участь в охороні та обороні важливих об'єктів та комунікацій, інших критично важливих об'єктів інфраструктури;
  • забезпечення умов для стратегічного (оперативного) розгортання військ (сил) або їхнього перегрупування;
  • участь у здійсненні заходів щодо тимчасової заборони або обмеження руху транспорту та пішоходів біля або в районах НС або ведення військових (бойових) дій;
  • участь у забезпеченні громадської безпеки та порядку у населених пунктах;
  • участь у введенні та здійсненні заходів режиму воєнного стану;
  • участь у боротьбі з диверсійно-розвідувальними силами, іншими збройними формуваннями агресора;
  • участь в інформаційних заходах, спрямованих на підвищення рівня обороноздатності держави та протидію інформаційним операціям агресора.

Тобто, по суті, Сили територіальної оборони – це легка піхота, яка зможе допомагати основному складу ЗСУ в охороні кордону чи об'єктів критичної інфраструктури, зможе чергувати на блокпостах чи охороняти населення. Сили ТрО не братимуть участі у бойових зіткненнях із супротивником, усі їхні завдання – поза районами ведення бойових дій.

Хто зможе вступити до Сил територіальної оборони

Найголовніше: участь у територіальній обороні – абсолютно добровільна. Особливих вимог до учасників тероборони немає, є лише обмеження за віком – від 18 до 60 років.

Відбір кандидатів для проходження служби у підрозділах територіальної оборони здійснюється із числа громадян України, які перебувають на військовому обліку.

Громадяни України, які не перебувають  на військовому обліку, у тому числі жіночої статі, зобов’язані прибути до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для прийняття їх на військовий облік військовозобов’язаних, після чого вони можуть розглядатися кандидатами в резервісти територіальної оборони.

У формування територіальної оборони не зарахують громадян: раніше засуджених до позбавлення волі за скоєння тяжкого чи особливо тяжкого злочину (крім реабілітованих) або які мають дві та більше судимостей за скоєння умисних злочинів.

Як вступити до Сил тероборони

• Звернутися до найближчого територіального центру комплектування та соціальної підтримки з військово-обліковим документом для отримання копії облікової/послужної картки;
  • пройти співбесіду з інструктором та представником підрозділу територіальної оборони;
  • пройти військово-медичну комісію та професійний відбір, зібрати документи (копії паспорта, ідентифікаційного коду, військово-облікового документа).

Далі формується особиста справа кандидата яка спрямовується командиру підрозділу територіальної оборони. Він ухвалює рішення про укладання контракту з кандидатом на військову службу у Силах тероборони.

Чи повинні учасники тероборони проходити військові навчання

Бійці територіальної оборони можуть проходити добровільну підготовку у вихідні дні – періодичність залежить від конкретного підрозділу.

Крім того, щорічно можуть викликати на більш тривалі військові збори на полігон, де бійці проходитимуть заняття з вогневої, військово-медичної, тактичної, інженерної підготовки тощо із забезпеченням військовою формою, харчуванням, матеріально-технічною навчальною базою.

До слова, Сили територіальної оборони будуть мати індивідуальну штатну зброю, як звичайні військовослужбовці. Вона зберігатиметься у спеціально обладнаних приміщеннях на території пунктів постійної дислокації. Добровольчі формування при виконанні завдань територіальної оборони мають право застосовувати особисту мисливську зброю.

Які соціальні гарантії є під час служби у теробороні

Основна перевага – служба поряд із домом.

На військових та членів добровольчих формувань територіальних громад поширюються гарантії соціального та правового захисту, передбачені законом «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»:

• всі військові гарантовано отримуватимуть грошове забезпечення відповідно до штатного розкладу;
  • забезпечуватимуться безкоштовною медичною допомогою у військово-медичних закладах охорони здоров'я;
  • усім військовим зберігатиметься місце роботи, посада та середня зарплата на час зборів та в особливий період.
  • Контакти:
  • Покровський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки
  • м. Покровськ, вул. Поштова,  15
  • Представник 109 окремого батальйону територіальної оборони